18. srpna 2016

Název: Magie útočí
Autor: Ilona Andrews
Žánr: Urban fantasy
Díl: Kate Daniels #3
Počet stran: 272
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: Fantom Print

Anotace: Od chvíle, kdy začala Kate Danielsová pracovat pro Řád rytířů milosrdné pomoci, má tahle žoldačka práce s paranormálními problémy až nad hlavu. A v Atlantě, kde magie přichází a odchází ve vlnách jak se jí zlíbí, to už o něčem vypovídá. Když je její vlkodlačí kamarád Derek nalezen polomrtvý, Kate zjišťuje, že stojí proti dosud největší výzvě své kariéry. Její vyšetřování ji totiž zavede k Půlnočním hrám. Ultimátnímu turnaji nadpřirozených bytostí jen pro zvané, kde neplatí téměř žádná omezení ani pravidla. Jí a Curranovi, Pánovi šelem, se podaří odhalit temné plány, jež by mohly navždy změnit osudy všech atlantských kožoměnců…

Recenze:
Kate Danielsová má poslední dobou práce až nad hlavu. Řeší případy pro Řád rytířů, nadále jakožto žoldka přijímá placené zakázky, stará se o svou novou chráněnku Julii, která ztratila matku, a pokouší se odpudit tvrdohlavého Pána šelem Currana, který se rozhodl, že si z ní udělá svou životní družku a snaží se toho dosáhnout za každou cenu.

Teď na ni ovšem čeká jeden z nejtěžších úkolů všech dob. V Atlantě fungují ilegální Půlnoční hry, ve kterých proti sobě soupeří lidé, kožoměnci, mágové a spousta dalších tvorů. Pravidla v podstatě neexistují a skoro každý zápas skončí něčí smrtí. Všichni členové Smečky mají Curranem přísně zakázáno se účastnit, ale protože se ve městě objevují mrtvoly kožoměnců, Jim se rozhodne Curranův zákaz obejít a nasadit do Půlnočních her Dereka jako svého tajného agenta, aby zjistil, co a jak.

zdroj
Když se Derek objeví na ulici zmlácený a s vylitým stříbrem na hlavě, začne jít opravdu do tuhého. Nikdo netuší, jestli to přežije, a Kate začíná vidět rudě. Derek je jeden z mála přátel, které má, a těm nikdo ubližovat nebude! Spojí se proto s Jimem a jeho týmem a je rozhodnutá svého kamaráda pomstít! Ale protože jejich činy jsou porušením Curranových rozkazů, všichni zapojení se ocitnou v pořádném průšvihu. Ukryjí se v bezpečném domě a rozzuřený Curran jim poskytne pouhé tři dny na to, aby se vrátili a zodpovídali se ze svých činů, než si je osobně najde a potrestá. Ale pomstění Dereka je pro Kate a Jima důležitější a tak riskují hněv Pána šelem a společně se přihlásí do Půlnočních her, aby nakopali několik zadků! 

Magie útočí je mnohem lepší než předchozí dva díly hned z několika důvodů. Tím prvním je to, že se čtenáři v příběhu už konečně neztrácí. Autoři se vrhli na vysvětlování plnou parou a všechno, v čem jste doteď ještě trochu tápali, je konečně osvětleno. Kate taky tentokrát není nucena během řešení případu běhat sem a tam a řešit jeden průser za druhým, protože se aktuálně nechává pohánět touhou pomstít Dereka, a tak postupuje neustále vpřed jednou a tou samou cestou, což je mnohem příjemnější než neustálé orientování se v různých dějích. To nejlepší, čeho se ale čtenáři bezpochyby dočkají, je vybarvení hrdinčiny minulosti. Konečně se čtenáři dočkali a mohli si ověřit své teorie o Katině původu. Věřím, že si čtenáři ze všech těch náznaků Katinu minulost poskládali už dávno sami, ale rozhodně je skvělé mít to potvrzené i od samotných tvůrců.

Tento díl je opět akcí a dobrodružstvím nabitý skvost plný vtipu, sarkasmu a parádních výbuchů smíchu. S tím, kdo by se při hraní na kočku a myš mezi Kate a Curranem nezasmál, totiž musí být něco hodně špatně. Curran stále pokračuje ve snaze získat hlavní hrdinku, ale rozhodně nečekejte květiny a bonboniéry. Kožoměnci (a Pán šelem obzvlášť) mají totiž námluvy v úplně jiném stylu. U nich je mnohem obvyklejší vkrádaní se do bytů a demolování nábytku, takže v Magii útočí rozhodně není o legraci nouze.

Velikým plusem třetí knihy je i zvýšené soustředění na vedlejší postavy. Mnohem většího prostoru se dočká Jim, Derek, Andrea, Rafael, pár alfů a dokonce i pořádně úchylný Saiman. Příběh pochopitelně i tentokrát stojí hlavně na Kate a Curranovi, ale chvíle, kdy tihle dva nejsou spolu a nechrlí na nás jednu hlášku za druhou, taky stojí za to právě díky spoustě dalších postav. Autoři mi tímhle dílem udělali neskonale velkou radost a přesně v tuhle chvíli pro mě přišel onen zvrat, kdy jsem se do série bezhlavě zamilovala. Ať už se dál stane cokoliv, navždy budu Kate Daniels milovat!

Úryvek:
„Bojíš se, že by mezi námi dvěma mohlo něco být.“
Páni. Chvíli mi zabralo, než jsem podobnou poznámku zpracovala. „Kdykoliv jsem přesvědčená, že tvá arogance konečně našla meze, ukážeš mi, že sahá do nových výšin. Musím uznat, že tvé ego se opravdu podobá vesmíru. Neustále se nafukuje a rozpíná.“
„Dnes ráno jsi přemýšlela o tom, že mě zatáhneš do postele.“
„Přemýšlela jsem nad tím, jak tě bodnout a pak s křikem utéct. Vloupal ses mi bez dovolení do bytu a celou jsi mě poslintal. Jsi zatracený šílenec! A tu hlášku, že můžeš vyčmuchat mou touhu, tu se ani nepokoušej vytahovat… sám víš, že je to hovadina.“
„Nepotřeboval jsem k tobě čichat. Stačil mi tvůj zasněný pohled a to, jak mi tvůj jazyk rejdil v puse.“
„Užij si tu vzpomínku,“ ucedila jsem. „Stalo se to poprvé a naposledy.“
„Běž si hrát s Jimem. Najdu si vás oba, až tě budu potřebovat.“
Arogantní hajzl. „Něco ti řeknu. Jestli mě dokážeš najít, než ty tři dny vyprší, uvařím ti tu tvoji zasranou večeři a naservíruju ti ji nahá.“
„To má být slib?“
„Ano. A teď laskavě táhni do hajzlu.“
Praštila jsem sluchátkem. No, budiž. To bylo naprosto dokonale rozumné.
Na druhé straně pultu na mě starý, podsaditý muž zíral, jako by mi na hlavě vyrašily rohy.
Glenda mi podala peníze, které jsem jí předtím podstrčila. „To byla konverzace za všechny prachy. Těch deset dolarů si nech.“Email This Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This2 komentáře:

  1. Tak kvůli tobě přemýšlím, jestli nemám dát sérii druhou šanci :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Určitě dej! :D Ta série je dokonalá, jen musíš vydržet ten začátek, je dost rozpačitý.

      Vymazat

Máš-li něco na srdci či na jazyku, střílej. Za každý komentář budu vděčná, beru i kritiku ;)