20. července 2016

Název: Učedník
Autor: Taran Matharu
Žánr: Fantasy, Young adult
Díl: Summoner #1
Počet stran: 320
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Alpress


Anotace: Než mu schopnost přivolávat démony obrátila život naruby, byl Fletcher prostým kovářským pomocníkem. Nyní se má stát válečným mágem a bojovat proti divokým orkům, kteří ohrožují jeho vlast. Jenže po moci touží i falešní šlechticové a ti tajně připravují zradu. Osud císařství leží ve Fletcherových rukou a jeho jediným pomocníkem je démon Ignatio… Už jste přečetli Harryho Pottera a Pána prstenů, a lačníte po dalším vzrušujícím příběhu? Učedník je tady pro vás, pohtil miliony čtenářů, pohltí i Vás!


Recenze:
Fletcher je sirotek, kterého jako miminko vlastní matka odložila před branou vesnice uprostřed kruté zimy. Naštěstí ho tam ale nalezl kovář Berdon, který se ho rozhodl vychovat a udělat z něj svého učedníka. Teď ale pro Fletchera přichází obrovská změna. Shodou náhod se dostane k deníku mrtvého válečného mága a ze zvědavosti si zkusí přečíst a vyslovit jedno ze zaklínadel. Právě díky tomu se mu podaří vyvolat vzácného démona a tím se tak dozvědět, že je jedním z mála vyvolených, kteří mají nadání pro magii.

Ve stejnou noc, kdy došlo k tomuto zázraku, se ale zároveň stalo i něco strašného. Bohatý a nafoukaný Didrick se Fletchera se svými kumpány pokusil zabít. Fletcher se s pomocí svého nového démona ubránil, ale Didrick skončil vážně zraněný. Vzhledem k jejich rozdílným postavením by mu nikdy nikdo neuvěřil, že se pouze bránil, a tak začal být Fletcher ihned pronásledován každým lovcem ve vesnici a musel uprchnout.

zdroj
Po několika těžkých dnech na útěku se mu podařilo dorazit do hlavního města a opět se zcela náhodou ocitl ve Vokanské akademii. Škole, která má na starost výcvik magicky nadaných jedinců, aby z nich udělala válečné mágy, kteří následně bojují po boku vojáků v krvavé válce proti strašlivým orkům. A tak se Fletcher spolu se svým démonem Ignatiem připojuje ke studentům a připravuje se na svou novou budoucnost…

Na Učedníka jsem se strašně moc těšila. Má nádhernou obálku, anotace zní výborně a veškeré propagační materiály prohlašovaly, že se jedná o nového Pána prstenů zkříženého s Harry Potterem. Na to by se přeci těšil každý, ne? Já rozhodně ano, proto jsem byla velmi překvapená, když jsem začala číst. Ale bohužel překvapená v tom negativním slova smyslu.

Z knihy jsem přečetla přesně polovinu, zbytek jsem už jenom během jedné hodiny prolistovala, abych zhruba věděla, co se stalo dál, a jak kniha skončila. Vůbec jsem si nesedla s autorovým stylem psaní, který mě nebavil a zdál se mi hrozně dětinský. Právě kvůli tomu si myslím, že je to kniha spíš tak pro desetileté až třináctileté děti, než pro dospělé nadšence do fantasy. Kdykoliv jindy by mi to asi tolik nevadilo, občas si něco pro děti přečtu, ale protože jsem zrovna od Učedníka čekala něco mnohem dospělejšího, neměla jsem zájem a ani chuť ve čtení pokračovat.

Rozhodně nemůžu tvrdit, že je to nejhorší kniha, jakou jsem kdy četla, protože už jsem se setkala s mnohem horšími, které jsem i přesto dočetla, ale u Učedníka jsem zkrátka měla vysoká očekávání. Skutečně jsem počítala s tím, že narazím na druhého Pána prstenů a když jsem začala číst, zklamání mě zasáhlo tak silně, že jsem prostě nemohla číst dál. Bylo mi to příliš líto na to, abych si zkoušela zvyknout, že je to něco úplně jiného, než jsem si původně myslela. Takže pokud nebudete očekávat Pána prstenů nebo Harryho Pottera jako já a předem se připravíte na dětské vypravování, knihu si určitě užijete, ale pokud od Učedníka čekáte to, co já, radši vám radím, abyste se knize vyhnuli obloukem. Já se na další díl určitě nechystám.

Úryvek:
Ulice se vyprazdňovaly, a i když důstojníkův tvor přitáhl několik nejistých pohledů, zanedlouho zase osaměli, protože odbočili z hlavní ulice a ubírali se prázdnou uličkou.
„Jakýpak je tohle druh démona?“ zeptal se Fletcher, jen aby přerušil mlčení.
„Kanid. Kdybys dával při vyučování pozor, tak bys to věděl, vždyť je to snad první démon, kterého vám ukázali, a bůh ví, že je nejběžnější. Takže… ty jsi flákač a trulant! Vyloučil bych tě rovnou teď, kdybychom nepotřebovali každého adepta, který je k mání, bez ohledu na to, jak žalostnou výmluvu má pro to, že je schopen zvládnout invokaci.“
„Já nejsem z žádné školy, přišel jsem do města teprve dnes ráno!“ odpověděl Fletcher.
Důstojník se zastavil v půli kroku a podíval se na něho. Mléčně zakalené oko hledělo na chlapce bez mrknutí a muž až za okamžik pomalu promluvil: „Naši zkušební komisaři z Inkvizice prohlásili, že všichni prostí lidé, kteří měli pozitivní zkoušku na magii, přišli do školy už minulý týden. Jestli nejsi jedním z nich, co jsi zač? Nějaký šlechtic? A kdo ti dal toho démona?“
„Démona mi nikdo nedal, přivolal jsem si ho sám,“ odpověděl zmatený Fletcher.Email This Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This6 komentářů:

 1. To je škoda, zrovna o tomhle jsem si myslela, že by to mohlo být dobré :( Nesnáším, když jakoukoli fantasy přirovnají s Harrymu Potterovi a jediné, co mají společného, je žánr. No nic, třeba to někdy zkusím :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tam je společné maximálně to, že Fletcher přijde do té Akademie, jinak to Potter fakt není.
   Ale jako třeba by tě to bavilo, na Databázi knih jsou z toho všichni nadšení, ale mě to fakt zklamalo na plné čáře :(

   Vymazat
 2. Taky jsem byla z knihy zklamaná, ale druhá půlka mi přišla už lepší :)
  Pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tu jsem už jenom prolistovala, úplně jsem ztratila chuť to celé dočíst :/

   Vymazat
 3. Pěkná recenze :)
  O knize jsem neslyšela, ale anotace mě dost nalákala :)
  Škoda, že se Ti ''nelíbila'' :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud tě láká, tak ho určitě zkus, protože co jsem tak četla, tak se opravdu spoustě lidí líbil. Ale jo, mrzí mě, že já jsem nebyla jednou z nich :(

   Vymazat

Máš-li něco na srdci či na jazyku, střílej. Za každý komentář budu vděčná, beru i kritiku ;)