6. února 2017

pondělí, února 06, 2017
6 komentářů štítky

V této rubrice se nuji knihám, které byly zfilmovány nebo použity jako základ pro seriál. A jedná se samozřejmě o knihy, které jsem četla, a pochopitelně viděla i jejich zpracování.
Dneska jsem se rozhodla podívat na zoubek příběhu Marťan.

Kniha:

Název: Marťan
Autor: Andy Weir
Žánr: Sci-fi
Počet stran: 344
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Knižní klub

Anotace: Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…


Film:
zdroj

Název: Marťan

Režisér: Ridley Scott 
Žánr: Sci-fi, Akční, Dobrodružný
Délka: 144 minut 
Rok: 2015
Země: USA

Hrají:   Matt Damon, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor, Jeff Daniels, Michael Peña, Kate Mara, Sean Bean, Kristen Wiig, Aksel Hennie, Sebastian Stan, Mackenzie Davis, Donald Glover, Eddy Ko, Naomi Scott, Jonathan Aris, Brian Caspe, Gruffudd Glyn, Matt Devere, Lili Bordán, Charlie Gardner, Sam Spruell, Benedict Wong, Björn Freiberg, Nick Mohammed

Obsah: Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi.


Můj názor:
Před pár dny jste si tu mohli všimnout mojí recenze na Marťana. Ano, jsem opravdu velký rychlík, všichni mají knihu už dávno přečtenou, jen já se k ní dostala teprve až teď. Je zvláštní, že mi to tak trvalo, protože já si Marťana chtěla přečíst opravdu hodně dlouho a věřila jsem, že to bude bomba, ale nějak se zkrátka stále objevovaly knihy, po kterých jsem sahala raději. Protože už je ale podle knihy i nějakou tu dobu natočený film s Mattem Damonem v hlavní roli a já se na něj opravdu moc chtěla podívat, už jsem se ke knize konečně dokopala. A hned den po dočtení si pustila i ten film. No a závěr? V podstatě stejný jako u většiny dalších filmů podle knihy – kniha je lepší. Ale tím film ani trochu neodsuzuju nebo neshazuju. Jsem ráda, když se točí filmy podle mých oblíbených knih a jsem ještě radši, když se ty filmy podaří, což se Marťan rozhodně podařil. Na knihu sice nemá, ale to nemění nic na tom, že jsem si ten příběh užila i na plátně. Knihy se tvůrci až na pár detailů věrně drželi, čímž mi udělali radost, herecké výkony byly parádní a v konečném výsledku jsem opravdu spokojená. Určitě jsem se na film nedívala naposledy. :)


Email This Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This6 komentářů:

 1. Souhlasím. Nejvíc mě ale mrzelo, že film byl trochu změněný. Podle mě to měl hrdina jednoduší než v knize. A taky mi chyběl jeho humor.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako se změnami jsem počítala, v podstatě jsem se nikdy nesetkala s filmem, který by byl úplně přesně podle knihy, takže už to tolik neřeším. Pokud ten příběh úplně nepřekopou, nemám s tím problém. A zrovna u Marťana se mi zdá, že je to jedno z těch věrnějších zpracování. Samozřejmě museli spoustu scén vynechat a pozměnili konec, ale jinak to bylo stejné, takže za mě spokojenost. :)

   Vymazat
 2. Já ještě na film nekoukala, ale teď už se ho aspoň nemusím bát ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Na Marťana se teprve chytám a to jak na filmovou, tak i na knižní adaptaci..:)

  http://boook-planet.webnode.cz/

  OdpovědětVymazat

Máš-li něco na srdci či na jazyku, střílej. Za každý komentář budu vděčná, beru i kritiku ;)